Czy studia dają pracę?

Wiele osób zastanawia się ostatnio, czy studia w Polsce dają pracę? Staje się to nawet czasem swego rodzaju obiektem żartów, czy to w internetowych komiksach, czy w codziennych wypowiedziach. Znam bowiem dobrze osoby, które twierdzą, że niepotrzebnie szły na uczelnię wyższą, a mogły przecież zostać hydraulikami.

Jest to oczywiście śmiech przez łzy i bez wątpienia jest w tym trochę prawdy. Hydraulik ma się w Polsce XXI wieku bardzo dobrze. Czy można jednak to samo powiedzieć o absolwencie filozofii, filologii, czy dziennikarstwa? Nie trzeba raczej na to pytanie odpowiadać. Co więcej, nawet studenci kierunków tak wydawałoby się popularnych jak ekonomia, biotechnologia, czy ochrona środowiska nie są pewni swojej przyszłości i bardzo często kończą w zawodach niezwiązanych z ich wykształceniem.

Coraz głośniej mówi się o tym, że studia w Polsce są kompletnie niedostosowane do wymagań pracodawcy. Inna sprawa, że absolwenci szkół wyższych mają często zbyt wysokie wymagania, albo uważają, ze praca sama powinna do nich przyjść. Prawda więc poniekąd leży pośrodku, choć sytuacja studenta jest z pewnością niewesoła.

Podobne wpisy