Jak napisać CV?

Nie da się ukryć, że podstawą do zostania zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną jest dobrze napisane CV. Co ciekawe, dzieci i młodzież uczą się w szkole przedsiębiorczości, ale rzadko kto umie tak naprawdę tę formę napisać. Co więcej – dzieci zachęca się często do wypisywania fikcyjnych szkół, kursów, czy umiejętności. Praktyka powinna być jednak zgoła inna. Nie sztuka bowiem napisać dobre CV, jeśli można zamieścić tam fikcyjne dane.

Sztuką jest natomiast pokazać siebie z jak najlepszej strony, nawet jeśli nie ma się zbyt wielu asów w rękawie. Nie da się ukryć, że bardzo ważnym aspektem jest zdjęcie. Pracodawca nie ma prawa o nie poprosić, ale my i tak powinniśmy je zamieścić. Łatwiej po prostu zaufać osobie, którą się widzi. Powinno to być dodatkowo zdjęcie oficjalne, a nie z wakacji, jak to czasem się zdarza. Warto również założyć specjalny adres mail z imieniem i nazwiskiem, jeśli takiego się nie posiada. Misiaczek86@ nie będzie robił dobrego ważenia.

Kolejna sprawa – być może najważniejsza – należy w CV podkreślać wyłącznie te zalety, które mogą mieć znaczenie w danej pracy. Potencjalnego pracodawcy nie interesują nasze wszystkie umiejętności i całe życiowe doświadczenie – liczy on na konkrety i jeśli ich nie dostanie, raczej nie mamy co liczyć na telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.

Podobne wpisy